عصر آذربایجان

گزارش خبر

روستاي کوهپايه اي تشويرطارم

روستاي کوهپايه اي تشويرطارم

1403/02/09

گروه سيري در استان ها:روستا تشوير از توابع طارم علياست و در 48 کيلومتري جنوب غربي رودبار، در يک منطقه? کوهپايه‌اي قرار دارد.رودخانه قزل‌اوزن از شمال شرقي آبادي مي‌‌گذردو کوه قلعه‌پره در شمال غربي، و کوه زکان در جنوب روستاي تشوير واقع شده است و همچنين وجود يک آتشکده قديمي مربوط به دوران پيش از اسلام، به اهميت تاريخي روستا افزوده است و نشانگر قدمت ديرينه آن است.


به گزارش عصر آذربايجان،به نظر مي رسد، اين روستا با قدمتي که به دوره ساساني بر مي گردد، مي تواند در جذب گردشگر ايفاي نقش کند.درست در گذر از سر راه رودبار به زنجان درست در جنوب رودخانه قزل اوزن و دامنه هاي شمالي، کوهستان معروف قاپلان تي ، در غرب منجيل و شمال شرقي زنجان و روستايي با سابقه تاريخي طولاني با طبيعت بکر و زيبا قرار گرفته است.تشوير روستايي با قدمت طولاني از نواحي با اهميت منطقه طارم به شمار مي رود.
 آثار تاريخي برجامانده در پيرامون روستا به دوره ساساني تعلق دارد، و حکايت از اهميت اين ناحيه در آن دوران بوده است. وجود آتشکده تشوير و ساير بناهاي تاريخي در اين روستا ، قدمت طولاني استقرار جامعه انساني در اين روستا را به تصوير کشيده است.
اين روستا در يک ناحيه کوهستاني استقرار يافته و بافت مسکوني متمرکزي دارد، طوري که به وسيله کوههاي رکان ، قلعه پره و قاپلان تي محصور شده است، دامنه اين کوهها به ويژه قاپلان تي ، چشم انداز هاي بسيار زيبايي و مناظر دلپذيري را خلق کرده اند. در گذز از ميان اين روستا عبور رودخانه امير آباد ، علاوه بر جلوه زيبايي که به روستا بخشيده ، مزارع و باغات را نيز سرسبز کرده است.
در تشوير تعدادي اثر تاريخي و فرهنگي به جامانده ، که در زمره ميراث تاريخي و فرهنگي استان به شمار مي رود. وجود مسجد و گورستان تاريخي در کنار آتشکده ساساني تشوير، جزو آثار تاريخي و جاذبه هاي گردشگري اين روستا به حساب مي آيند.
آتشکده تشوير در ميان گورستان تاريخي با سنگ و ساروج و با طرح چهار طاقي در ابعاد 4*4 متر مربع ، با پوشش گنبدي شکل ساخته شده است. اين نوع ترکيب يادآور سبک معماري آتشکده هاي دوره ساساني است.
در مورد آتشکده بايد گفت ؛بر خلاف آتشکده هاي عظيم دولتي و تشريفاتي که آن زمان ها بوده، به عنوان آتشکده محلي مورد استفاده قرار مي گرفته ، که با گذشت زمان ، پيرامون آن به گورستان تبديل شده است.
 برگزاري مراسم ويژه شب يلدا، چهار شنبه سوري ، عيد نوروز، اعياد فطر و قربان و زاد روز بزرگان ديني و نيز ايام عزاداري ماههاي محرم و صفر از مهمترين مراسم و آيين هاي ملي و مذهبي اهالي روستاي تشوير است که کما بيش در ساير روستاهاي استان برگزار مي شود.
هنرهاي دستي اين روستا با ، فراهم شدن زمينه مساعد دامداري و فرآوري پشم ، شرايط بافت قالي ، جاجيم و گليم را در روستا مهيا کرده، طوري که دختران و زنان تشويري ، در طول سال به توليد انواع هنرهاي دستي از جمله دستکش، شال گردن و کلاه پشمي نيز مي پردازند. پوشش محلي و سنتي زنان و مردان اين منطقه بسيار جالب و قابل توجه است ؛ پوشش مردان را کت و شلوار معمولي با کلاه نمدي با نام محلي کچه بورک و گيوه يا چارق تشکيل مي دهد و پوشش محلي زنان نيز از چندين تکه لباس و تزيينات متفاوت چون انگشتر، النگو و… تشکيل شده که بسته به قدرت اقتصادي افراد، زينت هاي مختلفي نيز با اين لباس ها استفاده مي شوند. اين مکان هر ساله مورد توجه گردشگران بومي و غير بومي است.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها