عصر آذربایجان

گزارش خبر

غفلتي که سرمايه تاريخي شهر را تهديد مي کند

غفلتي که سرمايه تاريخي شهر را تهديد مي کند

1400/12/08

گروه فرهنگي: بازارتاريخي اروميه که قدمت آن به دوره صفويه برمي گردد از قديم الايام محل کسب و مرکز اقتصادي شهر اروميه بوده و يکي از بناهاي تاريخي و مهم آذربايجان غربي است که در سال هاي اخير اقدامات خوبي درجهت مرمت و بازسازي آن انجام شده اما با اين وجود همچنان شاهد سيم کشي هاي غير اصولي توسط برخي کسبه اين بناي تاريخي هستيم که اين بنا را در معرض حوادث احتمالي خطرناکي قرار داده است.

گروه فرهنگي: بازارتاريخي اروميه که قدمت آن به دوره صفويه برمي گردد از قديم الايام محل کسب و مرکز اقتصادي شهر اروميه بوده و يکي از بناهاي تاريخي و مهم آذربايجان غربي است که در سال هاي اخير اقدامات خوبي درجهت مرمت و بازسازي آن انجام شده اما با اين وجود همچنان شاهد سيم کشي هاي غير اصولي توسط برخي کسبه اين بناي تاريخي هستيم که اين بنا را در معرض حوادث احتمالي خطرناکي قرار داده است. 
خطر جدي بازار تاريخي اروميه را تهديد نمي کند
جليل جباري، مدير کل ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي آذربايجان غربي افزود: در حال حاضر دغدغه اصلي و جدي ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي استان وضعيت سيم کشي ، و پراکنده بودن وسايل روشنايي و شبکه اي بازار تاريخي اروميه است.
وي با اشاره به اينکه طي جلسه که با حضور سازمان آتش نشاني،شرکت توزيع برق اروميه انجام گرفت قرار بر بررسي سريعتر ايمني بازار قديمي اروميه شد، تصريح کرد: دستور جدي بر جمع آوري سريعتر سيم کشي ها والحاقات اضافي بازار تاريخي اروميه صادر شده است تا با حل اين مشکل از حوادث بزرگتري همچون آتش سوزي جلوگيري شود.
جباري با تاکيد به اينکه از نظر ساختار، بناي بازار و طاق ها وستون ها مشکل جدي و اضطراري بازار تاريخي اروميه را تهديد نمي کند، اظهار کرد: درحال حاضر راسته سنگ تراشان و آجيل فروشان وامتداد راسته بذر فروشان نياز مند مرمت و حفاظت هستند آن هم نه به شکل اضطراري که با تامين اعتبار عمليات  مرمت و بازسازي اين چند راسته نيز شروع مي شود.
مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي آذربايجان غربي ياد آور شد: حفاظت و مرمت از بازار تاريخي امري جدي و ضروري است بنابراين در سال آينده با تزريق اعتبار ?راسته اجيل فروشان، سنگ تراشان و بذر فروشان باهدف جلوگيري از آسيب هاي احتمالي و تخريب مرمت و بازسازي مي شوند.
سيم کشي برق درون مغازه هاي بازار قديمي اروميه استاندارد نيستند
ابراهيم شاد قوشچي رئيس سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري اروميه افزود: متاسفانه اصناف و کسبه بازار تاريخي اروميه تمايلي به استفاده از کپسول هاي آتش خاموش کن ندارند با وجود اخطارها  بيش از 60 درصد کسبه بازار تاريخي اروميه کپسول آتش خاموش کن ندارند.
وي با اشاره به اينکه تهيه وسايل اطفاي حريق همچون کپسول آتش نشاني نيازمند فرهنگ سازي است، خاطر نشان کرد: در سال هاي اخير جلساتي باحضور بازاريان برگزار شد مبني براينکه تابلوهاي نشان دهنده راه اضطرار را دستکاري نکنند يا شيرهاي برداشت آب که در بازار تعبيه شده را دستکاري نکنند که متاسفانه همکاري ها ي لازم صورت نگرفت.
شاد قوشچي ياد آور شد: متاسفانه با وجود اخطارهاي که به کسبه بازار تاريخي اروميه داده شده اما همچنان در بازار شاهد وجود سيم هاي برق پيچ در پيچ و سيم کشي هاي غير اصولي هستيم که اگر يک جرقه کوچک رخ دهد شاهد حوادث تلخي خواهيم بود.
وي اظهار کرد: سيم کشي برق درون مغازه هاي بازار به هيچ وجه مناسب و استاندارد نيستند.رئيس سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري اروميه ادامه داد: با وجود عدم همکاري اصناف براي تهيه کپسول هاي آتش خاموش و اصلاح سيم کشي برق درون مغازه ها ، سازمان هرماه بر تابلوهاي نشان دهنده راه اضطرار، شيرهاي برداشت  آب نظارت و کنترل دارد.
شاد قوشچي  افزود: براي اينکه شاهد حوادث تلخ در بازار تاريخي اروميه نباشيم يادر صورت بروز حادثه خسارت به حداقل برسد نيازمند اين است که کسبه و بازاريان با سازمان هاي مربوطه همکاري داشته باشند.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از ايسنا؛ بازار تاريخي اروميه يک محل عمومي و ميراث تاريخي براي يک ملت است، نبايد اجازه داد تخلف و بي احتياطي يک عده  زندگي ، معيشت و سرمايه يک شهر را تهديد کند؛ بنابراين در کنار فرهنگ سازي در جهت استفاده از وسايل اطفاي حريق، براي اينکه بتوان گام هاي مهمي در راستاي رفع خطراتي که اين بناي تاريخي راتهديد ميکند برداشت بايد دادستاني و دستگاه هاي که در رفع اين مشکل دخيل هستند وارد عمل بشوند تا از بروز حوادث هاي فجيع جلوگيري شود. 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها