عصر آذربایجان

گزارش خبر

آيا کشاورزان آذربايجان‌غربي باز هم در جمع‌آوري سيب درختي دچار چالش مي‌شوند

آيا کشاورزان آذربايجان‌غربي باز هم در جمع‌آوري سيب درختي دچار چالش مي‌شوند

1400/05/03

گروه گزارش: براساس اظهارات مسئولان جهاد کشاورزي آذربايجان‌غربي، اگر امسال روند جمع آوري بهداشتي سيب صنعتي و نيز روند صادرات سيب درختي توليدي ساماندهي نشود با چالش بزرگ و جدي در اين زمينه مواجه مي‌شويم.

گروه گزارش: براساس اظهارات مسئولان جهاد کشاورزي آذربايجان‌غربي، اگر امسال روند جمع آوري بهداشتي سيب صنعتي و نيز روند صادرات سيب درختي توليدي ساماندهي نشود با چالش بزرگ و جدي در اين زمينه مواجه مي‌شويم.

بزرگترين قطب توليد و صادرات سيب در آذربايجان‌غربي قرار دارد و کشاورزان زحمت‌کش استان 30 درصد از سيب توليدي کل کشور را به تنهايي توليد مي‌کنند.همچنين سالانه يک ميليون و 200 هزار تن انواع سيب باکيفيت در آذربايجان‌غربي توليد شده و به مصرف داخلي و خارجي مي‌رسد و اين محصول ارزآوري بالايي براي کشاورزان دارد.همچنين بيشترين سردخانه‌هاي کشور در آذربايجان‌غربي قرار دارد هر چند که در ساليان گذشته به علت ممنوعيت صادرات، هزاران تن سيب در سردخانه‌ها فاسد شده و خسارات فراواني به کشاورزان وارد شده است.از سوي ديگر با وجود آب‌بري بالاي محصول سيب و زحمات فراواني که در طول توليد سيب کشيده مي‌شود و همچنين هزينه‌هاي بالاي توليد اين محصول، اما متاسفانه سالانه ده‌ها تن سيب در کنار جاده‌ها به صورت غيربهداشتي رها شده و به فروش مي‌رسد و هر بار هم مسئولان جهاد کشاورزي وعده ساماندهي و جمع آوري سيب صنعتي استان را مي‌دهند.
توليد سيب در استان 15 درصد افزايش مي‌يابد
امسال نيز رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان‌غربي بر ضرورت ساماندهي جمع‌آوري و خريد سيب صنعتي به صورت بهداشتي در استان تاکيد کرده و اظهار داشت که در سال گذشته بيش از يک ميليون و 100 هزارتن سيب درختي از باغات استان برداشت و بيش از 800 هزار تن در سردخانه‌هاي استان سيب ذخيره‌سازي شده بود که امسال پيش‌بيني مي‌شود اين ميزان 15 درصد افزايش داشته باشد.
اکبر کرامتي به اين موضوع نيز تاکيد کرده که اگر امسال روند جمع آوري بهداشتي سيب صنعتي و نيز روند صادرات سيب درختي توليدي ساماندهي نشود با چالش بزرگ و جدي در اين زمينه مواجه مي‌شويم.وي با اشاره به ايجاد 80 مرکز بهداشتي جمع آوري سيب صنعتي در استان گفت:صاحبان کارخانه‌هاي مرتبط موظف هستند يا از مراکز مجاز فروش سيب صنعتي در استان و سردخانه ها خريداري کنند يا به طور مستقيم با کشاورزان قرارداد ببندند.همچنين رئيس سازمان جهاد کشاورزي عنوان کرده که بايد با مراکز غيرمجاز خريد و فروش سيب صنعتي در استان برخورد شده و اين بخش به صورت دائمي ساماندهي شود و از سوي ديگر در خصوص رسيدگي به وضعيت سيب صنعتي در اين استان، نيازسنجي‌هاي لازم انجام شود.
لزوم استفاده از ظرفيت‌هاي قانوني براي برخورد با افراد دپوکننده سيب
همچنين معاون دادستان اروميه نيز گفته که امسال بايد تلاش شود جمع آوري و خريد سيب زيردرختي استان از طريق مراکز جمع آوري بهداشتي انجام شود و بايد از ظرفيت قانوني لازم براي»برخورد« با کساني که اقدام به دپوي سيب درختي در حاشيه جاده‌ها و حريم راه‌هاي ارتباطي استان مي‌کنند استفاده شود.نادر بخشي با بيان اينکه صاحبان کارخانجات صنايع تبديلي نيز بايد اقدام به خريداري سيب زيردرختي از مراکز بهداشتي جمع آوري يا به صورت مستقيم از کشاورزان کنند، گفت: بايد تلاش شود نقش واسطه ها و دلالان از اين بخش حذف شود.همچنين وي تاکيد داشته که همه نهادهاي ذيربط بايد براي ساماندهي جمع آوري بهداشتي سيب زيردرختي همکاري و تعامل ويژه اي داشته باشند.بي ترديد بازديدهاي مستمر از مراکز جمع آوري سيب صنعتي در مسير جاده اروميه، سلماس، سرو و جاده بالانج از دپوي سيب در کنار جاده ها و ايجاد صحنه هاي زشت و غيربهداشتي جلوگيري مي کند.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از تسنيم، هر چند که براساس مصوبات اخير، برخي نهادها مکلف به بازديد هاي مستمر از مراکز جمع آوري سيب صنعتي توسط اکيپ هاي بازرسي متشکل از سازمان هاي جهاد کشاورزي، معاونت بهداشتي، غذا و دارو، استانداري، نيروي انتظامي و نيز تعزيرات حکومتي استان و خريد مستقيم کارخانجات صنايع تبديلي به صورت مستقيم از باغداران شدند.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها