عصر آذربایجان

گزارش خبر

طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه 88درصد پیشرفت کرد

طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه 88درصد پیشرفت کرد

1401/05/30

عصر آذربايجان- سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: ­پیشرفت فیزیکی طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه در حال حاضر حدود 88درصد است و طرح مذکور از چهار جزء اصلی تشکیل شده است.

عصر آذربايجان- سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: ­پيشرفت فيزيکي طرح انتقال آب به درياچه اروميه در حال حاضر حدود 88درصد است و طرح مذکور از چهار جزء اصلي تشکيل شده است.

 يکي از مهمترين برنامه هاي اجرايي براي تامين آب درياچه اروميه، اجراي طرح انتقال آب از رودخانه ذاب به حوزه درياچه اروميه است که در 1401 علي رغم اينکه اعتبار مصوب اين طرح مبلغ 523 ميليارد ريال بوده اما با توجه به اهميت طرح، تخصيص اعتبارات آن به ميزان  يک هزارو 871 ميليارد ريال از سوي سازمان برنامه و بودجه  ابلاغ شده است.

اين طرح سالانه در حدود 600 ميليون مترمکعب از آبهاي خروجي از کشور را مهار و به درياچه اروميه انتقال مي‌دهد که در حال حاضر پيشرفت فيزيکي آنها به شرح زير است:

الف) سد خاکي کاني سيب و تاسيسات وابسته (پيشرفت فيزيکي 99 درصد ـ فعاليت هاي تکميلي در دست اجرا مي باشد).

ب) تونل انتقال آب اصلي به طول 67‏‏‏‏/35 کيلومتر (پيشرفت فيزيکي 98 درصد، تونل به صورت کامل حفاري شده است ـ ترميم شکستگي سگمنت هاي تونل در بخش ورودي و اتمام سازه اتصال آبگير به تونل ورودي در دست اجراست).

ج) کانال انتقال آب از خروجي تونل اصلي به سمت درياچه اروميه به طول 5‏‏‏/11کيلومتر (به صورت کامل انجام شده است و فعاليت هاي تکميلي در دست اجرا مي باشد)

د) بند انحرافي بادين‌آباد و کانال انتقال از بادين به مخزن سد کاني سيب به طول 6‏‏‏/4 کيلومتر (پيشرفت فيزيکي بند 100 درصد و کانال آب آور آن 40 درصد ـ  اين بخش از طرح موجب افزايش آب تنظيمي به ميزان 180 ميليون متر مکعب خواهد شد)

شايان ذکر است پيشرفت فيزيکي احداث راه هاي جايگزين برابر با 67 درصد  و استملاک اراضي به ميزان يک هزار 670 هکتار انجام شده است.

بنابر اين گزارش وضعيت اعتبارات تخصيص يافته به اين طرح در سال 1400 مبلغ 498 ميليارد تومان بوده و درسال جاري نيز علي رغم اينکه اعتبار مصوب اين طرح مبلغ 523 ميليارد ريال بوده اما با توجه به اهميت طرح، تخصيص اعتبارات آن به ميزان  يک هزارو 871 ميليارد ريال از سوي سازمان  ابلاغ شده است.

 همچنين از محل اعتبارات رديف 2-550000 جدول شماره 9 قانون بودجه سال 1401 با عنوان «تامين آب، آبرساني اضطراري به شهرها و روستاها و جبران حقابه هاي قانوني منتقل شده به بخش آب» مبلغ 800 ميليارد ريال ابلاغ شده است که متناسب با تحقق منابع، تخصيص اعتبارات آن از سوي سازمان برنامه و بودجه انجام خواهد شد.

 همچنين از محل ظرفيت هاي بند (ل) تبصره 5 و بند (ي) تبصره 1قانون بودجه سال1401 کل کشور، منابعي براي کمک به طرح هاي بخش آب پيش بيني شده است که اين طرح نيز جزء اولويت هاي  اصلي اين سازمان در توزيع اعتبارات اين بندها خواهد بود.

بنابر اين گزارش عمليات اجرايي سدهاي سيلوه و چپرآباد نيز که در حدود 95 ميليون متر مکعب از منابع آبي درياچه را تامين خواهند نمود، با استفاده از اعتبارات پيش بيني شده از سوي سازمان در سنوات گذشته اجرا و خاتمه يافته است. 

همچنين پيشنهاد اعتبارات موضوع بند (م) ماده 28 قانون فوق الذکر براي سال 1401 از طرف وزارت کشور هنوز دريافت نشده است که پس از دريافت درخواست، بررسي و اقدام خواهد شد.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها