عصر آذربایجان

گزارش خبر

امروز مطالبات مردم در بحث برگزاري رفراندوم فراتر از گشت ارشاد و برجام است

امروز مطالبات مردم در بحث برگزاري رفراندوم فراتر از گشت ارشاد و برجام است

1401/08/22

گروه سياسي: يک فعال سياسي اصلاح‌طلب بيان کرد: در اين مقطع زماني و تاريخي و باتوجه به ميزان مطالبه مردم برگزاري رفراندوم قابليت اجرايي ندارد زيرا مطالبه مردم امروز بسيار فراگير شده است بنابراين به نظرم در اين مقطع تاريخي برگزاري همه‌پرسي پاسخگو نخواهد بود و به نتيجه نمي‌رسد.

گروه سياسي: يک فعال سياسي اصلاح‌طلب بيان کرد: در اين مقطع زماني و تاريخي و باتوجه به ميزان مطالبه مردم برگزاري رفراندوم قابليت اجرايي ندارد زيرا مطالبه مردم امروز بسيار فراگير شده است بنابراين به نظرم در اين مقطع تاريخي برگزاري همه‌پرسي پاسخگو نخواهد بود و به نتيجه نمي‌رسد.
يک فعال سياسي اصلاح‌طلب بيان کرد: در اين مقطع زماني و تاريخي و باتوجه به ميزان مطالبه مردم برگزاري رفراندوم قابليت اجرايي ندارد زيرا مطالبه مردم امروز بسيار فراگير شده است بنابراين به نظرم در اين مقطع تاريخي برگزاري همه‌پرسي پاسخگو نخواهد بود و به نتيجه نمي‌رسد.
 اشرف بروجردي ، درباره اين‌که امروز با توجه به شرايط کشور بحث برگزاري همه‌پرسي و اصلاح قانون اساسي در برخي از مسائل مطرح مي‌شود آيا واقعا چنين سازو کاري در کشور ما وجود دارد، گفت: اين‌که اصولا ما بتوانيم وارد فاز نظرخواهي عمومي يا رفراندوم شويم هم مبناي قانوني و هم تجربه جهاني در اين مورد وجود دارد و هم اين‌که شرايط جامعه ما به گونه‌اي است که اين امر را مي‌طلبد. منتها امروز شرايط به گونه‌اي است که ديگر شما نمي‌توانيد مسائل کوچک را به رفراندوم بگذاريد، زيرا مردم امروز مطالبه‌شان فراگيرتر از بحث گشت ارشاد و برجام و ... است.
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب يادآور شد: آنقدر به درخواست‌هاي مردم بي‌تفاوتي شده که من فکر نمي‌کنم در اين مقطع نظرخواهي عمومي بتواند جواب دهد. اما اين مسئله بسيار خوب است که بتوانيم در برخي مسائل رفراندوم برگزار کنيم.
وي با بيان اين‌که در اين مقطع زماني و تاريخي و باتوجه به ميزان مطالبه مردم برگزاري همه‌پرسي قابليت اجرايي ندارد، عنوان کرد: آنچه شما به عنوان اصل يا يک موضوع براي رفراندوم مطرح مي‌کنيد بخشي از مطالبه عام مردم است؛ توجه داشته باشيد مطالبه مردم امروز بسيار فراگير شده است بنابراين به نظرم در اين مقطع تاريخي برگزاري همه‌پرسي پاسخگو نخواهد بود و به نتيجه نمي‌رسد.
بروجردي درخصوص اين‌که امروز مردم چه مطالبات گسترده و فراگيري دارند، بيان کرد: مردم امروز به تغيير مديريت، برخي ساختارها و رفتارها مي‌انديشند نه به فلان نياز کوچک اوليه‌شان. اگرچه نيازهاي اوليه قابليت پاسخگويي دارد و  مي‌تواند به رفراندوم گذاشته شود اما مطالبات گسترده‌تر از آن‌ها است. البته بايد اين کار قبلا صورت مي‌گرفت اي کاش آن موقع که همه گفتند و اصلاح‌طلبان مخصوصا بر رفراندوم تاکيد کردند اين کار صورت مي‌گرفت اما متهم شدند به اين‌که حاکميت را زير سوال مي‌برند.
وي تاکيد کرد: آن چه که امروز به عنوان مطالبه عمومي مردم مي‌توان بر آن تکيه کرد تغيير در برخي ساختارها و يا به عبارتي شايد بتوان گفت به رفراندوم گذاشتن اصل قانون اساسي است که اين براي مردم قابل قبول است و پاي صندوق مي‌آيند، ولي مشکل ما اين است که اعتماد مردم به همان زماني برگشته که مي‌گفتند بنويسيد خاتمي و بخوانيد ناطق نوري.
وي گفت: براي ترميم اين وضعيت بايد سران نظام با مردم به گفت‌وگو بنشيند و از آنها بخواهند در يک امري مانند اصلاح قانون اساسي و يا تغيير ساختار مشارکت کنند نه اين‌که فلان استاد دانشگاه بيايد گفت‌وگويي را راه بيندازد و يا صداوسيما نشستي را برگزار کند اين‌ها جواب نمي‌دهد؛ فقط »به به« و »چه چه«يک عده را به همراه دارد! اصل اين است که راس نظام با مردم حرف بزند و بخواهند آنان مشارکت داشته باشند. بايد از مردم پرسيد در اين شرايط که دشمنان پشت مرزها هستند، ما چه کاري بايد بکنيم؟ مردم را به مدد بطلبند اين مي‌تواند يک راهي را براي آينده باز کند. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب درباره اين‌که طي روزهاي اخير رئيس قوه قضائيه و رئيس‌جمهور صحبت از گفت‌وگو مي‌کنند لوازم اين کار چيست، گفت: خود رئيس‌جمهور مي‌نشيند با يک عده گلچين صحبت مي‌کند و همه اقشار را به ميدان نمي‌آورند، آن کساني که در ديدگاه آنها چهره‌اش يک چهره امنيتي است و بايد گوشه زندان باشد نمي‌آيند با او حرف بزنند که ما چه کنيم؟ نمي‌گوييم به صورت علني اين کار را انجام دهند حتي در خفا اين حرف‌ها صورت نمي‌گيرد که به اين‌ها بگويند يک راه‌حلي را پيدا کنيد ما چه کار کنيم؟ بالاخره مي‌توان از ? آدم عاقل که داراي ده سال تجربه هستند، استفاده کرد.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از ايلنا،وي درباره اين‌که برخي از نماينده‌ها بيانيه‌اي صادر کردند و در مورد صدور برخي احکام از جمله محاربه درخواست‌هايي از قوه قضائيه داشتند؟ اين موضع‌گيري آن هم از سوي نماينده‌هاي مجلس چقدر در تحريک معترضان موثر است، اظهار داشت:  کسي که نماينده مردم باشد بايد از حقوق مردم دفاع کند. اين نمايندگان ببينند وزير اطلاعات ترسيمش از شرايط فعلي و اغتشاشات چيست؟ اين را اگر بدانند هيچ‌گاه چنين چيزي نمي‌گويند آقاي خطيب گفتند يک بخش اندکي اغتشاش‌گر هستند، باز  يک بخش اندک‌تري از اين اغتشاش‌گراها عوامل بيگانه هستند که ما هم همه اين حرف‌ها را قبول داريم. ولي عامه مردم اغتشاش‌گر نيستند بلکه مطالبه‌گر هستند بنابراين هنگامي که وزير اطلاعات چنين جمع‌بندي را دارد نمايندگان چرا حرف او را ملاک قرار نمي‌دهند؟ آقايان بفرمايند چند درصد هستند که ممکن است موج سواري کنند و دست به تخريب بزنند؛ مابقي مردم که اين‌گونه نيستند که به جايي وصل باشند و اغتشاش کنند آن‌ها مي‌خواهند حرف‌شان شنيده شود.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها