عصر آذربایجان

گزارش خبر

سندروم پیری به اردبیل رسید

مدیرکل ثبت احوال استان اردبیل :

1403/02/25

عصر آذربایجان- مدیرکل ثبت احوال ‌اردبیل با بیان اینکه حرکت به سمت پیری را شاهدیم، گفت: میانگین جمعیت استان نشان می‌دهد که در گروه سنی زیر 15سال 14درصد، 15تا 49سال 20درصد، 30تا 64سال 48درصد و بالاتر از آن هفت درصد در استان اردبیل زندگی می‌کنند.

وحيد خلوصي اظهار داشت: در سال‌هاي اخير روند ثابت يا کاهشي را در ثبت ولادت در استان اردبيل شاهد بوديم که اين وضعيت نگراني‌ها و دغدغه‌هايي را به همراه داشته است.

وي تصريح کرد: در استان اردبيل يک ميليون 241 هزار نفر زندگي مي‌کنند که نرخ رشد جمعيت در اين استان 11 نفر به ازاي يک هزار نفر است در حالي که در کشور ميانگين 12.6 دهم به ازاي يک هزار نفر ثبت شده است.

مديرکل ثبت احوال استان اردبيل گفت: رشد جمعيت استان اردبيل از ميانگين کشور پايين‌تر است و آمارها نشان مي‌دهد که ولادت و زاد و ولد در اين استان نيز در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن روند کاهشي داشته است.

خلوصي افزود: در سال 1402 بالغ بر 14 هزار ولادت در اين استان به ثبت رسيد که 53 درصد مرد و 47 درصد زن بوده است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود خاطرنشان کرد: اين ميزان ولادت و زاد و ولد در استان اردبيل نسبت به سال 1401، 6 درصد روند کاهشي پيدا کرده است.

مديرکل ثبت احوال استان اردبيل ميزان ثبت فوتي‌ها را در اين استان در سال گذشته هفت هزار و 893 نفر اعلام کرد و ادامه داد: در ميزان فوت نيز 4.6 دهم درصد افزايش ثبت متوفي را در سطح استان شاهد بوديم.

خلوصي اضافه کرد: ميانگين جمعيت استان نشان مي‌دهد که در گروه سني زير 15 سال 14 درصد، 15 تا 49 سال 20 درصد، 30 تا 64 سال 48 درصد و بالاتر از آن هفت درصد در استان اردبيل زندگي مي‌کنند و روند کاهش جواني جمعيت و حرکت به سمت پيري را شاهد هستيم.

مديرکل ثبت احوال استان اردبيل به نگراني برنامه‌ريزان از سندروم پيري را يادآور شد و بيان کرد: هر چند در بسياري از کشورها نيروي جوان رو به کاهش است اما در کشور ما روند کاهشي زاد و ولد نگران‌کننده است و بايد با ايجاد زيرساخت‌ها و بسترهاي لازم مردم را ترغيب به فرزندآوري کنيم که قطعا در اين زمينه بايد مشکلات و نارسايي‌ها در اين زمينه رفع شود.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها