عصر آذربایجان

گزارش خبر

نام دره قاسملوي اروميه ارتباطي با قاسملوي معدوم ندارد

نام دره قاسملوي اروميه ارتباطي با قاسملوي معدوم ندارد

1403/03/02

گروه جامعه: » قاسيملي دره سي « يا خان دره سي مسمي به نام خاندان مشهور قاسملوي افشار مي باشد که معمولا خوانين افشار از اين تيره انتخاب مي شدند. قاسيملوها بيش از چهارصد سال ابتدائا در صايين¬قالاي افشار ( شاهين دژ فعلي) و از زمان سلطنت شاه سلطان حسين در کل غرب آذربايجان از گردنه قوشچي تا صايين¬قالاي افشار با اقتدار حکمراني داشتند.

دکتر توحيد ملک  زاده


خدادادخان، اولين حاکم (بيگلربيگي) اروميه از تيره قاسملو، در سال 1119 قمري به فرمان شاه سلطان حسين به قدرت رسيد. ...
خوانين افشار در حکومت چند صدساله در اورميه باني خير بسياري از عمارات، کاخها و مشوق اهل ادب و هنر و فرهنگ بودند.
يکي از معروف‌ترين آثار خاندان افشار در اورميه، عمارت باشکوه چهاربرج بود. اين عمارت را رضاقلي‌خان بيگلربيگي در دوران حکومتش احداث کرد و چون بمانند قلعه‌اي در چهارگوشه داراي چهار برج بود، به اين نام معروف گشت.
عمارت چهاربرج، مشتمل بر چند بيروني و اندروني، تالارهاي متعدد و حمام مخصوص بود. تالارهاي ساختمان را نقاشي‌هاي آبرنگ يکي از معروف‌ترين نقاشان عصر خانات آذربايجان، الهوئردي نقاش جد ابوالحسن نقاشباشي تزئين کرد. شاهان وقت، از جمله کريم خان زند و فتحعلي شاه قاجار در اين عمارت مهمان خوانين افشار ‌شدند.
فتحعلي شاه در چهار برج با مريم‌خانم دختر امام‌قلي‌خان بيگلربيگي ازدواج کرد و سيد علي‌محمد باب در دوران محمدشفيع‌خان بيگلربيگي چندي در اين عمارت تحت نظر بود.
در سال 1187 قمري امام‌قلي‌خان بيگلربيگي باغ و عمارتي در منطقه »سيرداغي« احداث کرد. محل باغ بربالاي چشمه »خان‌بلاغي« انتخاب شده بود که چشم‌اندازي منحصر به فرد داشت. در سال 1258 قمري، ملک‌قاسم ميرزا، اين باغ را که متروک افتاده و عمارتش روبه ويراني بود، تعمير کرد.
امام‌قلي‌خان در 1188 قمري، باغ ديگري در نزديکي شهر اروميه ساخت که به »باغ دلگشا« موسوم شد. پس از امام‌قلي‌خان باغ به چهارمين پسرش، لطفعلي‌خان افشار به ميراث رسيد. اقبال‌الدوله، پسر لطفعلي‌خان و مالک بعدي باغ، در حدود 1280 قمري عمارت‌هايي در آن پي‌ريزي کرد که پس از او به دست برادرش، يوسف‌خان شجاع‌الدوله، به اتمام رسيد.
 در حمله شيخ عبيدالله کرد، پيروان وي ديوارهاي باغ را تخريب و عمارت‌ها را به گلوله بستند. اين آسيب‌ها در دوران حکمرانان بعدي اروميه ترميم شد. پس از جنگ جهاني اول، خاندان افشار اين باغ را براي احداث سربازخانه به ارتش اهدا کردند ( محل فعلي لشگر 64 اورميه) و از آن پس ساختمان‌هاي دولتي، يکي پس از ديگري در اين محل احداث شدند، تا جايي که نشاني از باغ و عمارت‌هاي قديمي آن برجاي نماند.
در سال 1212 قمري، حسينقلي‌خان بيگلربيگي، پسر ارشد امام‌قلي‌خان، دو باغ در اطراف اروميه بنا کرد که به »باغ سياوش« و «باغ خان» مشهور شدند و هر دو داراي عمارت و حوض و استخر بودند. باغ سياوش تا چندي قبل پابرجا بود تا اينکه چند دهه قبل عده اي؟ اين باغ را نابود کردند تا نشاني از قدمت تاريخي اورميه پابرجا نماند.
يوسف‌خان شجاع‌الدوله در قريه »بدل‌بو« باغ و عمارت بزرگي ساخت تا پس از کناره‌گيري از مشاغل دولتي، در آن‌جا روزگار گذراند.
در حمله شيخ عبيدالله کرد به غرب آذربايجان، يکي از سخت‌ترين نبردها در نزديکي اين باغ اتفاق افتاد. پس از عقب‌نشيني قواي اقبال‌الدوله، باغ به دست کردها غارت شد و از آن پس متروک افتاد. ابولحسن نقاش باشي از معروفترين نقاشان عصر ناصرالدينشاه بود که آثارش موزه هاي بزرگ جهان را تزئين کرده است. کتاب مشهور » تاريخ افشار« نيز در زمان خوانين افشار اروميه تدوين شده است..

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها