عصر آذربایجان

گزارش خبر

درهاي بسته باغچه جوق به روي گردشگران

1398/08/12

گروه سيري در استان ها: "کاخ موزه باغچه جوق ماکو بناي با شکوه تاريخي با معماري سنتي ايراني و غربي با گذشت بيش از چهار سال از مرمت و بازسازي درهاي آن به روي گردشگران همچنان بسته است.

قصر تاريخي باغچه جوق ماکو که از يک ساختمان دو طبقه تشکيل شده در داخل محوطه باغي به مساحت 11 هکتار قراردارد و معماري کاخ تلفيقي که از معماري سنتي ايراني و غربي، به ويژه معماري روسيه اواخر سده نوزدهم است در معرض تخريب و بي توجهي مسئولان قرار دارد.بيش از چهار سال قبل مرمت و بازسازي اين کاخ موزه زيبا آغاز شده ولي روند کند بازسازي موجب شده درهاي اين اثر زيباي تاريخي همچنان به روي گردشگران و علاقمندان بسته بماند و امروز بعد اين همه مدت از مرمت اين بنا هشدارهايي در خصوص احتمال تخريب آن داده مي شود.مرمت اين بناي تاريخي که طي تفاهم نامه اي از سوي ميراث فرهنگي به بخش خصوصي واگذار شده بود خيلي باکندي مواجه بود و موجب شده نه تنها گلايه گردشگران و علاقمندان به دليل بسته بودن درهاي آن شود بلکه برخي مسئولان ماکو خبر احتمال تخريب آن را نيز مطرح مي کنند.طي روزهاي گذشته رئيس اداره ميراث فرهنگي  گردشگري و صنايع دستي ماکو با اشاره به کندي روند مرمت کاخ موزه باغچه جوق ماکو در گفتگو با رسانه ها اعلام کرده است، بيش از چهار سال است که مرمت اساسي کاخ موزه باغچه جوق ماکو شروع شده اما با وجود برخي از مشکلات، کار مرمت و ساماندهي اين بناي تاريخي به کندي به پيش مي رود.بيش از چهار سال است که مرمت اساسي کاخ موزه باغچه جوق ماکو شروع شده اما با وجود برخي از مشکلات، کار مرمت و ساماندهي اين بناي تاريخي به کندي به پيش مي رودهمچنين برخي از کارشناسان با اشاره به اينکه با آغاز فصل بارندگي ها نگراني مردم اين منطقه و استان از تخريب کامل اين بناي تاريخي زيبا بيشتر شده است معتقد هستند، باغچه جوق ماکو که روزي يکي از بناهاي زيباي تاريخي به شمار مي رفت امروز در وضعيت نامطلوبي قرار دارد.مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي در خصوص حرف و حديث هايي در زمينه احتمال تخريب بناي اين اثر تاريخي گفت: کاخ موزه باغچه جوق ماکو بناي زيباي تاريخي در دست مرمت و بازسازي بوده و اخباري مبني بر احتمال تخريب آن صحت ندارد.جليل جباري در عين با تاييد بسته بودن درهاي اين بناي تاريخي به روي گردشگران و روند کند مرمت آن افزود: اين طرح به تفاهم نامه اي بين اين اداره کل و سازمان منطقه آزاد ماکو از سوي اين سازمان به  يک پيمانکاري واگذار شده که متاسفانه به دليل مشکلات مالي روند مرمت آن بسيار کند پيش مي رود.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها