عصر آذربایجان

گزارش خبر

يخچال تاريخي له‌له بيگ تبريز مرمت و ساماندهي مي‌شود

سيري در استان ها

1399/02/28

گروه سيري دراستانها: شهردار منطقه 8 تبريز از تهيه طرح مرمتي و آغاز عمليات مرمتي اين يخچال تاريخي، طي روزهاي آتي خبر داد.

گروه سيري دراستانها: شهردار منطقه 8 تبريز از تهيه طرح مرمتي و آغاز عمليات مرمتي اين يخچال تاريخي، طي روزهاي آتي خبر داد.

به گزارش عصر آذربايجان ،علي مدبر اظهار کرد: يخچال تاريخي له له بيگ يکي از قديمي‌ترين يخچال‌هاي تاريخي تبريز است که طي دهه‌هاي گذشته، توسط شهرداري تبريز خريداري شده بود ولي به‌دليل عدم استفاده از آن و آسيب‌هاي محيطي، اين بناي ارزشمند در آستانه تخريب و نابودي قرار گرفته بود.
وي تشريح کرد: در نتيجه با کار کارشناسي‌شده نقشه‌هاي مرمتي اين مجموعه تهيه و عمليات پيش مرمتي و ساماندهي اين يخچال طي روزهاي اخير توسط معاونت فني و عمراني منطقه 8، آغاز شده است.وي در ادامه گفت: اين بنا داراي طاق گنبدي بوده که به دليل رطوبت ترک‌هاي عميق در آن ايجاد شده و به دليل نبود کانال اين بنا شديد در معرض رطوبت بوده است که طي روزهاي اخير اقدامات پيش مرمتي اين بنا از جمله پاک سازي داخل بنا و سبک سازي سقف مجموعه انجام شده و  در روزهاي آينده به مناقصه عمومي خواهد رفت.مدبر افزود: اميدواريم با مرمت اصولي اين مجموعه، مهارت و دانش معماران گذشته باز تعريف و اين عنصر معماري گمشده در فضاي شهري امروز احيا شود تا در آينده نزديک از اين يخچال به عنوان کاربري‌هاي فرهنگي و گردشگري، استفاده بهينه شود. يخچال له له بيگ (يوشاري) يکي از يخچال‌هاي تاريخي شهر تبريز و مربوط به دوران قاجار است که با 600 متر مربع وسعت از يخچال‌هاي مهم قاجاري تبريزمحسوب شده و در کوي شهيد يوشاري واقع شده است.
يخچال بيلانکوه تبريز يکي از يخچال‌هاي تاريخي شهر تبريز است که در 28 اسفندماه سال 1385 با شماره 18687 به ثبت آثار ملي ايران رسيده است. اين يخچال، همانند بسياري از آثار ديگري که در شهر تبريز مي‌بينيم، به سده‌هاي آخر دوره‌ي قاجار ايران بر مي‌گردد. اين يخچال در خيابان بيلانکوه چهارراه عباسي واقع شده و در واقع بخشي از مجموعه‌ي کلانتر باغميشه قديمي به حساب مي‌آيد. با اينکه بيلانکوه يکي از محلات تاريخي شهر تبريز است و در دوره ايلخاني بنيانگذاري شهرک دانشگاهي ربع رشيدي، توسط خواجه رشيد الدين فضل الله همداني بر اهميت آن افزود، اما اينکه چرا يخچال بيلانکوه، مانند چندين و چند آثار باستاني و تاريخي شهر تبريز به دست فراموشي سپرده شده است را نمي‌دانيم. البته خبرهايي از بازسازي، حفظ حريم و … براي چند اثر تاريخي به گوش مي‌رسد، اما در عمل کي بايد نتيجه اين وعده‌ها و خبرها را ببينيم مشخص نيست.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها