عصر آذربایجان

گزارش خبر

پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران به یونسکو ارجاع می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان ‌شرقی:

1399/03/24

عصر آذربایجان- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی گفت: فعلاً پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران را در حالت تعلیق نگه داشته‌اند ولی با اعمال اصلاحات مجدداً به یونسکو ارجاع می‌شود.

عصر آذربايجان- مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري وصنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي گفت: فعلاً پرونده ثبت جهاني جنگل‌هاي ارسباران را در حالت تعليق نگه داشته‌اند ولي با اعمال اصلاحات مجدداً به يونسکو ارجاع مي‌شود.

 احمد حمزه‌زاده در جلسه کارگروه تخصصي ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي شهرستان اهر با تبريک هفته صنايع‌دستي به فعالان اين حوزه اظهار داشت: شهرستان اهر جزو شهرستان‌هاي معدودي بوده که در سه حوزه ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي داراي برندهاي ملي است، به عنوان مثال طبيعت بکر فندقلو به تنهايي مي‌تواند معرف شهرستان در سطح ملي باشد و در حوزه صنايع‌دستي، با توليد ورني به پايتخت ورني ايران معروف شده است و در حوزه ميراث فرهنگي، بيش از ??? اثر ثبت شده ملي دارد.

وي افزود: مهم‌ترين شاخص آثار ثبت ملي شده شهرستان اهر، بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري بوده که از بالاترين شاخص‌هاي ملي و جهاني برخوردار است، تمامي اين مسائل نشان مي‌دهد که در سه حوزه ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي، اهر حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد ولي متأسفانه در حوزه گردشگري، شهرستان اهر بيشتر به شهري عبوري گردشگران تبديل شده تا اين‌که مقصد گردشگران باشد.

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي ادامه داد: هدف اداره‌کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي اين است که بتوانيم شهرستان اهر را به مقصد گردشگران تبديل کنيم و معتقدم مي‌توانيم با همراهي مسئولان شهرستاني به اين هدف مهم دست يابيم.

مرمت سقف و پشت‌بام بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري

حمزه‌زاده با ذکر اين‌که حساسيت‌ها به بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري بسيار زياد است، گفت: بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري براي اداره‌کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي و در سطح ملي از حساسيت زيادي برخوردار است، سال‌ها بود که موزه بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري تعطيل شده بود که با پيگيري‌ها و تلاش‌ها مجدداً بازگشايي شد و در بخش مرمت اين بقعه تاريخي و فرهنگي خودمان حساسيت داشتيم و تمامي پرسه‌هاي را مو به مو عملي کرديم.

وي تصريح کرد: گاهاً در رسانه‌ها چنين مطرح شد که ميراث فرهنگي، بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري ا به کلي رها کرده و يا اين‌که آب به ساختمان اين بقعه نفوذ کرده است؛ خواهش مي‌کنم همه‌مان اين موضوع را به متخصصان بسپاريم از اين‌رو ما به خاطر حساسيت‌ها؛ دانشگاه هنر تبريز را به عنوان مشاور اجرايي و مطالعاتي اين پروژه انتخاب کرده‌ايم، چون آسيبي که به گند وارد شده بود احتمال ريزش وجود داشت و نمي‌توانستم صرفاً شخصاً و بدون مطالعات اقداماتي انجام دهيم.

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي گفت: نفوذ رطوبت به بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري در ادامه‌ي واکنش‌هاي خود بنا بود، لذا از همکاران خواهش کردم تا در اين مورد شفاف با مردم اهر سخن بگويند و در نظر داريم تا به زودي نسبت به مرمت سقف و پشت‌بام بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري اقدام کنيم تا بتوانيم از نفوذ رطوبت جلوگيري کنيم.

حمزه‌زاده بابيان اينکه علي‌رغم اهميت بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري، هنوز پايگاه ملي براي اين بناي تاريخي تشکيل نشده است، ابراز داشت: از نماينده مردم اهر و هريس در مجلس خواهش کرديم تا در تشکيل پايگاه ملي براي ثبت جهاني بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري به ميراث فرهنگي استان کمک کند.

وي با اشاره به آخرين اخبار از پرونده ثبت جهاني جنگل‌هاي ارسباران گفت: همان‌طور که استحضار داريد سال گذشته پروند ثبت جهاني جنگل‌هاي ارسباران از سازمان يونسکو عودت داده شد و فعلاً در حالت تعليق نگه داشته‌اند تا با اعمال يکسري اصلاحات، پرونده ثبت جهاني جنگل‌هاي ارسباران به يونسکو مجدداً ارجاع مي‌شود.

انتخاب شهرستان اهر به عنوان کانديداي «شهر ملي ورني»

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي يادآور شد: ثبت جهاني يک اثر طبيعي و يا تاريخي از حساسيت ويژه‌اي برخوردار است، اين‌طور نيست که ما در مقابل کارشناسان و بازرسان سازمان يونسکو با اطلاعات غيرواقعي آنها را فريب دهيم تا بتوانيم اثري را ثبت جهاني کنيم.

حمزه‌زاده گفت: اين روند در ثبت جهاني بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري نيز حاکم است، که متأسفانه به مرور زمان تجاوزهايي به حريم اين بقعه صورت گرفته و احداث‌هايي انجام شده است که مي‌بايست هيچ‌گونه بنايي در حريم بقعه احداث نمي‌شد اما شرط اصلي براي ثبت جهاني بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري اين است که حريم بقعه را در گام نخست آزادسازي کنيم، انتظار اين است که تمامي دستگاه‌هاي دولتي، نظامي و امنيتي در اين مورد به ميراث فرهنگي استان کمک کنند.

وي از انتخاب شهرستان اهر به عنوان کانديداي «شهر ملي ورني» خبر داد و گفت: پرونده ثبت ملي شهرستان اهر به عنوان «شهر ورني» تشکيل و کارشناسان به صورت دوره‌اي از اهر بازديدهايي داشته‌اند و در اين ميان درخواست‌هاي کتبي فرمانداران، شهرداران و شوراي شهر در ثبت ملي شهرها حائز اهميت است لذا بايستي درخواست کتبي فرماندار، شهردار و مردم اهر در ثبت ملي اين شهر لازم است.

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌شرقي خاطرنشان کرد: تداوم جشنواره ملي ورني اهر موضوعي است مه بر آن تاکيد داريم و بر برگزاري اين جشنواره مصمم هستيم، ولي هنوز جشنواره ملي ورني اهر در تقويم رويدادهاي ملي قرار نگرفته است و وقتي اين جشنواره به تقويم رويدادهاي کشور اضافه شود يک زمان براي برگزاري جشنواره تعريف مي‌شود.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها