عصر آذربایجان

گزارش خبر

آيا مديريت بحران استان زنجان امسال هم در مقابله با حوادث غيرمترقبه غافلگير مي‌شود

آيا مديريت بحران استان زنجان امسال هم در مقابله با حوادث غيرمترقبه غافلگير مي‌شود

1399/12/24

گروه جامعه: هرساله با فرارسيدن فصل بهار و با آغاز بارش‌هاي تند بهاري سيل‌هاي خطرناکي در برخي از نقاط استان جاري مي‌شود و مسئولان زنجاني غافلگير حوادث غيرمترقبه مي‌شوند. سوال اين است آيا مسئولان براي بهار 1400 چاره‌اي انديشيده‌اند؟

گروه  جامعه: هرساله با فرارسيدن فصل بهار و با آغاز بارش‌هاي تند بهاري سيل‌هاي خطرناکي در برخي از نقاط استان جاري مي‌شود و مسئولان زنجاني غافلگير حوادث غيرمترقبه مي‌شوند. سوال اين است آيا مسئولان براي بهار 1400 چاره‌اي انديشيده‌اند؟
 چند سالي است که با فرارسيدن فصل بهار و با آغاز بارش‌هاي تند بهاري "حوادث غيرمترقبه" همچون سيل و سيلاب در سطح استان رخ مي‌دهد و  ويراني بسياري از روستاها، زمين‌هاي کشاورزي و زيرساخت‌هاي استان را سبب مي‌شود.
سال‌هاي گذشته به وضوح مشاهده کرديم که عدم لايروبي مسيل رودخانه‌ها و عدم پوشش گياهي مناسب در سطح برخي از مناطق دليلي شده بود که با آغاز هر بارش تندي هرچند بسيار کوتاه مدت، وقوع سيل در نقاط مختلف استان انجام شود‌ و طبق معمول مسئولان زنجاني غافلگير حوادث شوند و مجبور شوند مبالغي را از بيت مال براي رفع حل زيرساخت‌ها صرف کنند.سوال اينجاست آيا مجددا با فرارسيدن فصل بهار و با آغاز مجدد بارش‌هاي تند بهاري مديريت بحران استان و مسئولان استاني غافلگير خواهند شد و يا اينکه با درس گرفتن از حوادث سال گذشته تدابيري را در اين راستا انديشيده‌اند؟
صفي‌الله کرامتي، مديرکل مديريت بحران استان زنجان  با اشاره به اينکه در طول ماه‌هاي گذشته در راستاي کاهش سيلاب‌هاي احتمالي مساحتي از رودخانه‌ها و مسيل‌هاي استان لايروبي شده‌اند اظهار داشت: يکي از اقداماتي که مي‌تواند در کاهش آسيب‌پذيري سيل موثر باشد بحث اجراي عمليات آبخيزداري و آبخوان‌داري است.وي افزود: از اوايل پاييز با همکاري دستگاه‌ها در سطح شهرستان‌ها اقدامات پاسخ به بحران انجام گرفت که خوشبختانه بدون حوادث خاصي اين ماه‌ها سپري شد. مديرکل مديريت بحران استان زنجان با بيان اينکه در آستانه آخرين چهارشنبه سال و عيد نوروز قرار داريم و متاسفانه سالانه با عدم عاقبت انديشي عده‌اي حوادث ناگواري در سطح استان هر چند به شکل محدود رخ مي‌دهد، گفت: تمهيدات لازم براي مقابله با هر گونه حادثه پيش‌بيني شده و از روز‌هاي گذشته به تمام دستگاه‌ها در خصوص چهارشنبه آخر سال، اطفا حريق، رودخانه و مسيل‌ها جهت پاکسازي دهانه پل‌ها هشدار‌هاي لازم ارائه شده است.وي با اشاره به اينکه حوادث همواره در سطح استان زنجان رخ مي‌دهد و سيل در راس امور حوادث قرار دارد که به عنوان يکي از مهمترين تهديدات در سطح استان محسوب مي‌شود، تصريح کرد: در سطح استان يک هزار‌ و 400 کيلومتر رودخانه وجود دارد که اين امر يکي از دلايل تهديد شدن استان با وقوع سيلاب است.
مدير‌کل مديريت بحران استان زنجان با بيان اينکه توپوگرافي استان به نحوي است که داراي شيب‌هاي تند است که موثر بر سرعت حرکت رواناب‌‌ها است، خاطر‌نشان کرد: رودخانه‌ها نيز در حال عبور از اين شيب‌ها هستند به همين دليل در زمان وقوع بارش‌هايي با شدت بالا و مدت طولاني تمام شهرستان‌هاي استان زنجان توسط سيل تهديد مي‌شود.
وي با بيان اينکه مطابق با قانون بايد پيگير کاهش خطرات احتمالي و تهديد کننده بود اذعان کرد: در اين زمينه برنامه مدون براي حوادث چندگانه از جمله زلزله، فرونشست زمين، سيل، آب و هوا و کولاک به شکل پنج ساله در حال تدوين در استان است.
به گزارش عصر آذربايجان به نقل از تسنيم، در پايان منتظر ماند و ديد که مسئولان زنجاني در بهار 1400 چه برنامه‌هايي را براي پيشگيري از حوادث غيرمترقبه به ويژه سيل انديشه‌اند و سوال اين است که آيا بازهم غافلگيري سال‌هاي گذشته توسط مسئولان زنجاني تکرار خواهد شد؟

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها