عصر آذربایجان

گزارش خبر

فعال‌سازی اقتصاد مرزی یکی از ظرفیت‌های مغفول در سند توسعه استان آذربایجان شرقی است

فعال‌سازی اقتصاد مرزی یکی از ظرفیت‌های مغفول در سند توسعه استان آذربایجان شرقی است

1400/08/30

عصر آذربایجان- استاندار آذربایجان شرقی، فعال‌سازی اقتصاد مرزی را یکی از ظرفیت‌های مغفول در سند توسعه استان ذکر کرد و گفت: در همه حوزه‌ها باید به دنبال ارتقای بهره‌وری باشیم.

عصر آذربايجان- استاندار آذربايجان شرقي، فعال‌سازي اقتصاد مرزي را يکي از ظرفيت‌هاي مغفول در سند توسعه استان ذکر کرد و گفت: در همه حوزه‌ها بايد به دنبال ارتقاي بهره‌وري باشيم.

 عابدين خرّم در جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان، اظهار داشت: هر يک از دستگاه‌هاي اجرايي استان متناسب با حوزه مأموريت خود، به شکل تخصصي، علمي و تجربي در بازنگري سند توسعه استان مشارکت داشته باشد تا بتوانيم اين برنامه را هرچه بيشتر به واقعيت‌ها نزديک کنيم.

استاندار آذربايجان شرقي، فعال‌سازي اقتصاد مرزي را يکي از ظرفيت‌هاي مغفول در سند توسعه استان ذکر کرد و گفت: در همه حوزه‌ها بايد به دنبال ارتقاي بهره‌وري باشيم.

خرّم همچنين ايجاد صنايع پايين‌دستي در صنايع بزرگ استان نظير مس و نفلين‌سينيت، راه‌‌اندازي اکوسيستم فناوري و کارخانه نوآوري به عنوان موتور پيشران توسعه، تکميل زيرساخت‌هاي انرژي و ايجاد توازن توسعه‌اي در جغرافياي استان را از اولويت‌هاي توسعه استان برشمرد و خواستار جلب مشارکت نخبگان در واقعي‌تر کردن اهداف برنامه توسعه استان شد.

استاندار آذربايجان شرقي با اشاره به اينکه از نظر برخي از شاخص‌‌هاي توسعه، از استان‌‌هاي هم‌تراز عقب‌تر هستيم، افزود: اين وضعيت متناسب با گذشته تاريخي و ظرفيت‌‌هاي ما نيست و بايد با توجه ويژه به اولويت‌‌هاي استاني و تطبيق آنها با اولويت‌هاي کلان ملي، رويکرد جديدي را در مسير توسعه در پيش بگيريم.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان شرقي نيز در اين جلسه ضمن تبيين رويکردهاي دولت براي تحقق رشد اقتصادي 8 درصد، اولويت‌هاي استاني را در اين زمينه تشريح کرد.

داود بهبودي با بيان برخي از شاخص‌هاي توسعه استان، گفت: در سال 1399، آذربايجان شرقي از نظر درآمدهاي مصوب رتبه 9، از نظر اعتبارات هزينه‌اي رتبه 8، از نظر نرخ بيکاري رتبه 14، از نظر نرخ مشارکت اقتصادي رتبه 15 و از نظر سرانه توليد ناخالص داخلي رتبه 16 کشور را به خود اختصاص داد.

وي، افزايش بهره‌وري و افزايش سرمايه‌گذاري را از مهم‌ترين رويکردهاي استان براي سهيم شدن در رشد اقتصادي کشور اعلام کرد و گفت: ارتقاي فضاي کسب‌وکار، کمک به تأمين مالي پروژه‌ها و اتمام پروژه‌هاي نيمه‌تمام از موضوعاتي است که بايد مورد توجه جدي دستگاه‌هاي استان قرار گيرد.

مديرکل امور اقتصادي و دارايي استان هم در اين جلسه با تشريح جزء 1 تا 9 بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1400، خواستار پيگيري سريع دستگاه‌ها و بانک‌هاي استان جهت تسريع در امضا و ابلاغ قراردادهاي عامليت با بانک‌هاي استان شد.

گفتني است؛ در اين جلسه همچنين 10 مورد از مصوبات کارگروه امور زيربنايي، توسعه شهري و روستايي، محيط زيست و آمايش استان تصويب شد.

 

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها