عصر آذربایجان

گزارش خبر

سلطان تجزيه ايران کيست

سلطان تجزيه ايران کيست

1401/10/12

گروه تاريخي: فتحعلي قاجار که حرمسراي بزرگش معروف تر از خود اوست بي‌دليل به عنوان مرد شماره يک تجزيه ايران مشهور شده است و اين يک اشتباه تاريخي است و رکورددار تجزيه ايران فرد ديگري است.

گروه تاريخي: فتحعلي قاجار که حرمسراي بزرگش معروف تر از خود اوست بي‌دليل به عنوان مرد شماره يک تجزيه ايران مشهور شده است و اين يک اشتباه تاريخي است و رکورددار تجزيه ايران فرد ديگري است.
قبل از معرفي سلطان تجزيه ايران اول ببينيم فتحعلي قاجار چه کرد و ترکمانچاي که اين همه مشهور است واقعاً چيست و ببينيم قاجارها چه کردند. پس از آنکه آقامحمدخان بخش‌هاي بزرگي از ايران را باز پس گرفت و متحد ساخت فتحعلي در جنگ‌هاي طولاني با روسيه تزاري شکست خورد و عهدنامه گلستان را بست که 232 هزار کيلومترمربع از شمال غرب ايران را جدا کرد و بعد عهدنامه ترکمانچاي را بست که 40 هزار کيلومترمربع از همان منطقه را جدا کرد.
بعد محمدشاه قاجار آمد که عهدنامه ارزروم را با حکومت عثماني بست و بخش‌هايي از کردستان بزرگ و بخش‌هايي از عراق امروزي را داد رفت که مساحتشان حدود 627 هزار کيلومترمربع بود.اين‌طوري محمدشاه قاجار بيشتر از فتحعلي، ايران را تجزيه کرده است. ولي رکورددار اصلي فرد ديگري است.ناصرالدين قاجار که به‌تنهايي بيش از 2 ميليون کيلومترمربع از خاک ايران را تجزيه کرد.
 در دوره ناصري، انگليسي‌ها با عهدنامه پاريس 630 هزار کيلومترمربع شامل هرات و بخش‌هايي از افغانستان را از ايران جدا کردند و با عهدنامه گلداسميت نيز بخش‌هاي بزرگي از بلوچستان و شرق ايران را به مساحت 350 هزار کيلومترمربع از ايران قاجاري تجزيه کردند.بعد هم پيمان آخال بسته شد که از نظر مساحت رکورددار قراردادهاي جدايي از ايران است و ماجرايش اين است: »پيرو انعقاد اين پيمان آسياي ميانه، خوارزم، خيوه، شرق مازندران و مرو، سمرقند و بخارا از خاک ايران جدا شد.
اين اراضي شامل سرزمين ترکمنستان و بخش‌هاي بزرگي از تاجيکستان، ازبکستان، قرقيزستان و قزاقستان امروزي است و در مجموع بيش از 1 ميليون و 226 هزار کيلومترمربع مساحت دارد«.
 با اين وضعيت درست‌تر آن است که به جاي عهدنامه ترکمانچاي قرارداد آخال در ايران مشهور باشد.به گزارش عصر آذربايجان به نقل از خبرآنلاين،پس از عهد ناصري که مساحت ايران تقريباً نصف شد تا پايان دوره قاجار انگليسي‌ها بخش‌هاي ديگري از شرق و جنوب ايران را هم جدا کردند و اين‌طوري شد: »قاجاريه که حدود 130 سال حکومت کرد در مجموع بيش از 3 ميليون و 500 هزار کيلومترمربع از خاک ايران را از دست داد، ازجمله اراضي 10 کشور مستقل فعلي در آسياي ميانه و حوزه قفقاز به همراه افغانستان و بخش‌هاي بزرگي از بلوچستان و کردستان. در واقع حکومت قاجار از ابتدا تا انتها حدود دوسوم سرزمين‌هايش را [که آقامحمدخان متحد کرده بود] از دست داد«.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها